Poliatomski ion

Mapa elektrostatskog potencijala nitratnog iona (NO3). Područja koja su obojena prozirno crveno, oko vanjskih atoma crvenog kisika označavaju regije najnegativnijeg elektrostatskog potencijala.

Molekulski ion ili poliatomski ion je naelektrisana hemijska vrsta (ion) sastavljena od dva ili više kovalentno vezana atoma ili metalni kompleks koji se može smatrati da djeluje kao jedna cjelina. Prefiks poli– u grčkom znači mnogo, ali čak se i ioni dva atoma obično nazivaju poliatomima. U starijoj literaturi poliatanski ion se takođe naziva i radikal, a ređe i kao radikalna grupa. U suvremenoj upotrebi, termin radikal odnosi se na slobodne radikale koji su (ne nužno naelektrisani), vrste sa parnim elektronom.

Primjer poliatomskog iona je hidroksidni ion. Sastoji se od po jednog atoma kisika i vodika pa ima naboj –1. Njegova hemijska formula je OH. Amonij ski ion sastoji se od jednog atoma dušika i četiri atoma vodika: ima naelektrisanje od +1, a njegova hemijska formula je NH4+.

Poliatomski ioni često su korisni u kontekstu kiselinsko-bazne hemije ili u stvaranju soli. Poliatomski ion se često može smatrati konjugiranom kiselinom ili bazom neutralne molekule. Naprimjer, konjugirana baza sumporne kiseline (H2SO4) je poliatomski vodik-sulfatni anion (HSO
4
). Uklanjanje drugog iona vodika daje sulfatni anion (SO4(2–)).


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search